In memoriam: Kauko Aromaa

In memoriam: Kauko Aromaa

Sausio 28 d. Lietuvos kriminologus pasiekė netikėta ir skaudi žinia – eidamas 76-uosius metus mirė garsus Europos kriminologas, kolega, ištikimas bendražygis ir nuostabus bičiulis – Kauko Aromaa.

 

Kauko buvo ilgametis HEUNI („Europos nusikaltimų prevencijos ir kontrolės instituto prie Jungtinių Tautų“) direktorius, buvęs Europos kriminologijos draugijos prezidentas, Šiaurės kriminologų draugijos prezidentas, daugelio monografijų ir straipsnių autorius, tarptautinių ir nacionalinių žurnalų (tarp jų – ir „Lietuvos kriminologijos studijos“) redkolegijų narys, taip pat įvairių tarptautinių institucijų ir projektų vadovas bei ekspertas.

 

Jo mokslinių tyrimų laukas buvo labai platus: nuo kriminalinės justicijos sistemos analizės iki jos praktinių strategijų efektyvumo vertinimo. Kauko tyrimo objektai buvo europiniai ir nacionaliniai korupcijos, penitencinės sistemos reformos, neteisėtų verslo ir politikos santykių, prekybos žmonėmis ir kiti klausimai. Kolega visada pabrėždavo, kad kriminologiniai tyrimai skirti ne tiek mokslininko smalsumo tenkinimui, bet, visų pirma, praktiniam poreikiui – spręsti opias bendruomenės saugumo ir teisingumo problemas.

 

Kauko siejo ypatingi ryšiai su Baltijos, o ypač – Lietuvos kriminologija. Jis aktyviai rėmė ir pats dalyvavo Lietuvos kriminologų mokslinėse projektinėse veiklose. Skaitė paskaitas studentams Lietuvos universitetuose, ne vienas Lietuvos kriminologas stažavosi jo vadovaujamame Institute Helsinkyje. Jo pastangų dėka perspektyvūs Lietuvos mokslininkai buvo kviečiami dalyvauti tarptautiniuose kriminologiniuose projektuose ir tokiu būdu galėjo iš arčiau susipažinti su moderniais kriminologiniais tyrimais ir jų metodologijomis. Kauko buvo nuolatinis Baltijos kriminologų konferencijų dalyvis ir jų siela. Sunku pervertinti jo indėlį padedant formuoti naują Lietuvos kriminologų kartą, organizuojant pirmąsias ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos valstybėse universitetines kriminologijos studijas, skleidžiant žinias apie Lietuvos kriminologiją Europoje ir pasaulyje.

 

Lietuvos kriminologams Kauko buvo puikus kriminologo tyrėjo ir geranoriško kolegos pavyzdys, o kartu – ir nuoširdus bičiulis, subtilios ironijos ir tvirtų pilietinių principų žmogus. Jis turėjo unikalią menišką sielą, puoselėjo meilę gamtai, neslėpdavo šiltų jausmų savo šeimai ir draugams. Tokie puikūs ir unikalūs žmonės niekur neišeina: jie pasilieka su tais, kurie lieka jiems dėkingi už kupiną išminties gyvenimo kelionę ir nuostabias buvimo kartu akimirkas.

 

Ačiū Jums, Kauko, kad buvote ir liksite su mumis.

 

HEUNI nuotr.

Skelbti komentarą